Dla Polski
Dla Europy
Wpływ zagranicznych hipermarketów i sieci handlowych (HP i SD) na polską gospodarkę w porównaniu z mniejszymi, polskimi podmiotami handlu detalicznego
1.
- W przypadku HP i SD zyski wypłyną wcześniej czy później za granicę.
- Zyski polskich przedsiębiorstw w większym stopniu są reinwestowane w Polsce.
2.
- Wartość dodana za usługi korporacyjne wypływa z Polski – wypływają droższe miejsca pracy.
- Usługi korporacyjne (zarządzanie) pozostają w Polsce i generują dodatkowe miejsca pracy w tym wysokopłatne.
3.
- HP i SD wpływają niekorzystnie na saldo polskiego importu i eksportu, gdyż więcej importują,
a wykorzystując dodatkowo efekt skali utrudniają rozwój polskim firmom produkcyjnym. - Do polskich podmiotów handlowych łatwiej „wejść na półkę” polskiemu dostawcy, zwłaszcza małym lokalnym producentom, co pomaga w rozwoju polskiej gospodarki.
4.
- HP i SD nie są zainteresowane budowaniem polskich marek, gdyż najczęściej są odbiorcami produktów produkowanych pod ich własną marką. Produkty te dostarczane są przez producentów
o mniejszej sile rynkowej, często po niekorzystnych cenach i warunkach sprzedaży. - Polskie podmioty handlowe przeważnie oferują produkty z Polski pod marką polskich producentów.
5.
- Można się pokusić o stwierdzenie, że 1 miejsce pracy stworzone przez HP i SD w Polsce, niszczy co najmniej 2 miejsca pracy w handlu oraz kolejne miejsca u polskich producentów.
- Lokalne sieci handlowe są bazą sprzedaży dla mniejszych lokalnych producentów, o pozytywnie wpływa na lokalny rynek pracy. Sektor MSP generuje około 70% miejsc pracy w całej polskiej gospodarce.
6.
- Tłumaczenie, że poprzez HP i SD następuje eksport polskich produktów jest wątpliwe
i niepotwierdzone liczbami. Jeśli te sieci za granicą sprzedają polskie produkty, to są to negocjacje na ogół niezależne od sprzedaży w Polsce.
7.
- HP i SD narzucają dostawcom restrykcyjne warunki dostawy, co często prowadzi do upadku dostawców. Są to m.in. bardzo długie terminy płatności, opłaty półkowe, opłaty za marketing (więcej na stronie www.poszkodowani-biedronka.pl, www.stowarzyszenie-biedronka.pl).
- Częstą praktyką jest, że HP i SD narzucają dostawcom terminy płatności dłuższe niż przewiduje to polskie prawodawstwo (nawet 90-cio i 120-sto dniowe), podczas gdy same zachowują 9-ciodniową rotację produktów (odzyskują od klientów płatność za dostarczony towar po 9 dniach od momentu dostawy od producenta). W konsekwencji same obracają kapitałem dostawcy, bogacą się, natomiast dostawca aby przetrwać zaciąga kredyty – oczywiście w zagranicznym banku).
8.
- HP i SD nie przyczyniają się do budowy prestiżu polskich marek. Pozycjonuje się je jako produkt najniższej ceny, umieszczając na trudnodostępnych półkach.
9.
- HP i SD często – zwłaszcza w początkowym okresie działalności w Polsce – są dotowane przez spółki matki oraz otrzymują od niej kredyty na preferencyjnych warunkach, co pozwala im stosować ceny dumpingowe i przez to uzyskać korzyści skali. Ponadto posiadając dostęp do dużego i taniego kapitału stać ich na lepsze lokalizacje. W konsekracji prowadzi do wytworzenia nierównych warunków konkurowania na rynku handlu detalicznego i niszczenie polskich, mniejszych podmiotów.
10.
- Można pokusić się o stwierdzenie, że HP i SD nie przyczynią się do rozwoju silnej, polskiej gospodarki, tylko ja eksploatując.
- Mniejsze, polskie firmy handlowe generują więcej wartości dodanej w Polsce, czyli powiększają polskie PKB, a tym samym zwiększają rozwój gospodarczy kraju, dlatego też winny mieć zachowaną szansę rozwoju.
11.
- HP i SD wchodząc na polski rynek wprowadziły wiele technik handlowych z pogranicza etyki
i prawa. Stosując je, sprawiają że polscy dostawcy i konsumenci podejmują niekorzystne dla siebie decyzje zakupowe.
12.
- W gospodarce każdego kraju sektor handlu pełni bardzo ważną funkcję – jest „inkubatorem” przedsiębiorczości. Młodzi przedsiębiorcy startują w biznesie w sektorze handlowym i tu zdobywają doświadczenia, by następnie rozwijać swą aktywność w różnych branżach i sektorach.
W obecnej gospodarce globalnej na rozwój gospodarczy danego kraju w dużej mierze mają wpływ osoby zarządzające handlem. To oni decydują, jakie produkty są sprzedawane, do jakich produktów mają dostęp konsumenci, a zatem jakie też są produkowane. Dlatego bardzo ważnym jest, aby Polski Rząd zadbał o to, aby polski handel miał szanse na rozwój. To zagwarantuje także rozwój polskiej gospodarki i wzrost zamożności obywateli. Dzisiaj HP i SD mają olbrzymią przewagę z tytułu korzyści efektu skali na wielu płaszczyznach: posiadają niższe ceny zakupu produktów, osiągają korzyści skali w: reklamie, logistyce, kosztach zarządzania, programach komputerowych, dostępie do kapitału, jak również w zdobywaniu wiedzy na temat dostawców
i cen. Łączna przewaga z tytułu efektu skali może spowodować, że duża, zagraniczna sieć ma niższe koszty nawet o 5% – 10% względem małej, polskiej firmy.
Jeśli polscy rzemieślnicy, czy przewoźnicy próbują konkurować o usługi na rynkach Europy Zachodniej, to się nas oskarża o dumping socjalny. Używając tej samej retoryki, my możemy powiedzieć, że jesteśmy dumpingowani efektem skali i kapitałem.